Strategia Ichimoku – jakie przewagi niesie w codziennym tradingu
Podczas dzisiejszego spotkania dowiemy się m.in. co to jest i skąd pochodzi strategia Ichimoku oraz jakie przewagi niesie w codziennym tradingu.
Nasz dzisiejszy gość to Grzegorz Moskwa, który specjalizuje się w technice Ichimoku oraz w teorii fal Hosody, która wzięła się od twórcy Ichimoku – Hosody. Grzegorz Moskwa opublikował także książkę, ebooka na temat tej teorii oraz prowadzi szkolenia w zakresie tej techniki.
Paweł Dempc: Witaj Grzegorzu.
Grzegorz Moskwa: Witam, witam wszystkich serdecznie.
Paweł: Proszę Cię abyś na początku nakreślił tym którzy nie mieli do czynienia z tą teorią, bo przypuszczam, że kilka osób po raz pierwszy się z nią zetknie, co to jest strategia Ichimoku, na czym w skrócie polega, jaka jest geneza jej powstania.
Grzegorz: Więc strategia Ichimoku jest to strategia, ja bym to powiedział bardziej system aniżeli strategia, ponieważ ma bardzo dużo takich części w środku, których zwykłe strategie nie posiadają, jest to strategia, system, która została stworzona przez japońskiego dziennikarza Goichiego Hosodę, który pracował nad tą strategią przez 30 lat. Zaczął w latach 30-tych na papierach wartościowych w Japonii w Tokio, na giełdzie w Tokio i skończył opisywanie tej strategii, przygotowywanie tej strategii w latach 60-tych i wydał wtedy swoją pierwszą książkę na ten temat, która nie spotkała się początkowo z wielkim zainteresowaniem. Strategia jest typowym trend follower, czyli po prostu strategią, która idzie za trendem. Na czym to polega – polega to na tym, że na podstawie średnich, które stworzył właśnie Hosoda jesteśmy w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić kiedy znajdujemy się już w trendzie, jaki to jest trend, czy to jest trend wzrostowy czy spadkowy, kiedy powinniśmy wejść w operację, bo operacja zapowiada się bardzo zarobkowo, kiedy powinniśmy wyjść z operacji zarówno z zarobkiem jak i na stracie.
Paweł: Z tego co rozmawialiśmy wcześniej to przebyłeś już praktycznie wszystkie sposoby podejścia do analizy technicznej, do inwestycji dla Forexa, a w końcu zdecydowałeś się właśnie na strategię Ichimoku, bo stwierdziłeś, że ona przynosi najwięcej zysków. Powiedz mi proszę jaka jest przewaga tego indykatora nad innymi strategiami?
Grzegorz: No więc Ichimoku w stosunku do innych strategii jest kompletne tzn. ja uczyłem się wielu strategii, zauważyłem, że wiele z tych elementów, które są w tych strategiach w Ichimoku już jest. Wszystkie te strategie, które przećwiczyłem, przestudiowałem później niestety miały w sobie ten minus, że no coś trzeba by było dodać, czymś trzeba by było się wesprzeć, żeby to miało wszystko ręcę i nogi. W Ichimoku tego nie ma, Ichimoku jest strategią kompletną, nie ma potrzeby wspomagania się innymi indykatorami, chociaż często na forach widzę, że są takie zapędy, że a gdybym jeszcze dodał to, dodał tamto to byłoby super, nie, to nie jest potrzebne, wystarczy naprawdę raz, dobrze poznać całą strategię i okazuje się, że rynek jest bardzo jasny i bardzo przejrzysty i bardzo przewidywalny. Oczywiście to jest też kwestia psychologii tzn. każdy dopasowuje strategie do swoich potrzeb i do swojego charakteru. Ja jestem takim flegmatykiem trochę powolnym, trochę leniwym, dlatego strategia, którą mogę
doglądać tylko co 4 godziny albo nawet raz w ciągu dnia to jest dla mnie strategia fantastyczna, fenomenalna, nie muszę siedzieć przed komputerem 8 godzin dziennie, wystarczy po prostu tylko krótkie spojrzenie, jak strategia właśnie mówi rzut okiem na wykres i wiem co się dzieje. Ichimoku, czyli rzut okiem na wykres.
Paweł: A czy łączysz z innymi wskaźnikami, bo z tego co słyszę to w ogóle nie bierzesz tego pod uwagę, ale czy np. bierzesz pod uwagę dane fundamentalne np. w swoim handlu?
Grzegorz: Tzn. często się zdarza, oczywiście nie chcę teraz opowiadać jakichś historii fantastycznych, ale często się zdarza, że już na podstawie tego co się dzieje na wykresie na Ichimoku, potwierdza tylko później dane które przychodzą, dane fundamentalne potwierdzają to co już zostało narysowane na wykresie. Oczywiście jeżeli jestem blisko danych nie otwieram operacji, jeżeli jestem w operacji dobrze zarobionej to przestawiam wtedy Stop Loss’y, zabezpieczam operacje, żeby nie było strat, no bo zdarzają się różne sytuacje tak jak np. miałem taką sytuację parę miesięcy temu z Euro, piękny trend spadkowy, bardzo ładny zarobek itd. wyszły dane fundamentalne, poruszyły wszystkim, oczywiście strategia się wybroniła, czyli rzeczywiście cena dotarła idealnie tam później do chmury, ale to było bardzo duże poruszenie, niepotrzebne nerwy itd., tego wszystkiego można sobie rzeczywiście zaoszczędzić, jeżeli się wchodzi w operacje daleko od danych, a jeżeli już jesteśmy w operacji, wychodzą poważne dane no to należy zabezpieczyć operacje.
Paweł: Czyli dane fundamentalne powodują w zasadzie tylko dodatkowe niepotrzebne emocje, czasami można obyć się bez nich.
Grzegorz: No można by było, tzn. to są momenty, gdy potrafią rynkiem poruszyć, zawrócić cenę itd., no na dłuższą metę nie zmienia to trendu, jeżeli zobaczymy na właśnie 0 1, jeżeli ktoś będzie zainteresowany bardzo chętnie się tym podzielę, później idealnie powróciła cena tam gdzie miała powrócić, doszła tam gdzie miała dojść, ale w międzyczasie tam zrobiła sobie większy excursus gdzieś na północ zupełnie niepotrzebnie, bo tam były jakieś dane na temat ekonomii europejskiej.
Paweł: Jak wspomniałeś ta technika nie wymaga ślęczenia przy komputerze tylko wymaga co jakiś czas spojrzenia na ekran, a czy można ją stosować także do mniejszych interwałów czasowych? Na jakich interwałach ona się najlepiej sprawdza, czy na krótkoterminowych, tzn. raczej długoterminowych, ale czy jakieś konkretne?
Grzegorz: Tzn. są osoby, które walczą z tym, są osoby, które nawet zrobiły bardzo dobre rzeczy, jeżeli chodzi o niskie interwały Ichimo, są osoby, które pracują na 5 minutach, ja się z tym nie zgadzam zasadniczo tzn. nie twierdzę, że się nie da, tylko uważam, że to jest po prostu niepotrzebne tzn. zmienia się zupełnie interpretacja całego indykatora, indykator został stworzony tzn. strategia została stworzona do pracy na świecach dziennych, mówimy o latach 30-tych, gdzie komputerów nie było w ogóle także po prostu każda świeczka była rysowana odręcznie, odręcznie była rysowana każda linia, w związku z czym o niższych interwałach w ogóle nawet nie było mowy, to nie jest tak jak teraz, że można sobie kliknąć i już jesteśmy na małych interwałach i jest możliwość w ogóle jakiejś wymiany na 5 minutach i dlatego uważam, że strategia najlepiej pasuje, ta oryginalna strategia pasuje do wysokich interwałów, czyli to co ja proponuję – 4 godziny i później jako punkt odniesienia świece dzienne. To nie
oznacza, że się nie da, są osoby, które tak jak mówię to zrobiły, to świadczy tylko o tym, że strategia jest naprawdę genialna i że można na jej podstawie wielu rzeczy dokonać, odkryć i dopasować właśnie do własnego charakteru, bo to jest ważne, żeby nie powtarzać tego bezmyślnie, bo to zazwyczaj prowadzi później do zniechęcenia przy pierwszych jakichś porażkach, tylko próba zrozumienia i dopadowania do moich potrzeb i do mojego charakteru. Znam właśnie osoby, które nawet z Ichimoku na niższych interwałach, dalej dyskutujemy na ten temat, ja uważam, że to jest nie tak, no ale jeżeli zarabiają to cóż mogę powiedzieć.
Paweł: Myślę, że to jest dobra wiadomość, ponieważ większość z naszych słuchaczy to są ludzie, którzy prowadzą albo swój biznes albo pracują też na dodatkowe źródło dochodu, więc takie podejście długoterminowe według mnie połączy się z inną działalnością. Dobrze rozumiem, że to można ładnie z tym łączyć?
Grzegorz: Tak oczywiście.
Paweł: Ok. To tyle tytułem wstępu na temat teorii, oczywiście więcej dowiemy się na najbliższym webinarze. Grzegorzu prosiłbym Cię jeszcze o powiedzenie czego dowiedzą się uczestnicy tego najbliższego webinaru, o czym dzisiaj nie powiedzieliśmy.
Grzegorz: Na najbliższym webinarze chciałbym opowiedzieć ogólnie o tej podstawowej strategii Ichimoku, czyli że tak powiem mojej, znaczy mojej wraz z Hosodą interpretacji Ichimoku. Można spotkać się z tą strategią w wielu miejscach, na wielu szkoleniach i usłyszeć o niej od wielu osób. Uważam, że każdy ma prawo dopasować tak jak mówiłem wcześniej to do swoich potrzeb i to jest bardzo dobra rzecz, natomiast ja bym chciał przedstawić właśnie mój punkt widzenia, w jaki sposób patrzeć się na średnie, to nie jest tylko czerwona kreseczka, która przecina niebieską kreseczkę i daje w ten sposób sygnał, jest to coś dużo dużo więcej. Będziemy mówili o wyznaczaniu poziomów w oparciu o strategię Ichimoku, będziemy mówili o sygnałach, które produkują te linie, sygnałach wejścia, wyjścia, w jaki sposób ustawiamy sensowny stop loss i sensowny take profit co wcale nie jest takie oczywiste dla wszystkich, no i wspomnimy dwa słowa na temat fal i zasięgu fal o czym później będziemy mówili w przyszłości w sposób bardzo dokładny mam nadzieję.
Paweł: No to super. Także jeszcze raz wszystkich serdecznie zapraszam na najbliższy webinar, a zapisać możecie się na naszej stronie prowebinar.pl.
Grzegorz: Dziękuję bardzo.
Jeżeli jeszcze nie byłeś na naszym Webinarze…
To masz okazję zapisać się na najbliższe spotkanie. Zawsze zapraszamy Ekspertów, którzy dzielą się swoim praktycznym podejściem do inwestowania czy biznesu. Jak na tym skorzystasz? To proste… Posłuchaj, zrób notatki, zastosuj i sprawdź czy działa. Jeśli u nich działa, to dlaczego nie miało by zadziałać u Ciebie! Kliknij i zapisz się teraz.