Jesteś początkującym inwestorem lub dopiero chcesz zacząć swoją przygodę z inwestowaniem? Jeśli tak i chcesz nabyć akcje, przede wszystkim musisz wiedzieć, czym jest i jak działa giełda. W tym artykule pokrótce opiszemy, jak funkcjonuje giełda papierów wartościowych.

Po co nam giełda papierów wartościowych?

Zanim o tym, jak działa giełda, najpierw zastanówmy się nad mechanizmami, które na niej obowiązują. W najprostszym tłumaczeniu przez giełdę powinniśmy rozumieć przestrzeń, gdzie funkcjonują dwa podmioty:

  • spółki akcyjne – firmy (emitenci) sprzedające inwestorom swoje udziały (akcje);
  • akcjonariusze – inwestorzy, którzy nabywają akcje firm w zamian za prawo współwłasności.

Musisz sobie w tym miejscu uświadomić, że firmy, które sprzedają swoje akcje, nie robią tego bezcelowo. Jest to bowiem jedna z najpopularniejszych metod pozyskiwania kapitału, który jest im niezbędny do tego, aby móc się rozwijać. Jedni sprzedają więc udziały za gotówkę, z kolei inwestorzy oferują swoje pieniądze w zamian za prawo własności względem danego przedsiębiorstwa.

Z drugiej strony zwróć uwagę na to, że giełda jest też agencją informacyjną. W zależności od trendów wzrostowych czy spadkowych możesz ocenić koniunkturę na całym rynku kapitałowym, jak i w poszczególnych segmentach giełdy papierów wartościowych.

Jak działa giełda? Transakcje na GPW

giełda papierów wartościowych

Jeśli chcesz inwestować na giełdzie, a skoro się tu znalazłeś, zgadujemy, że tak właśnie jest, najpierw potrzebujesz do tego rachunku inwestycyjnego. W ten sposób pozyskasz narzędzie do przechowywania i obracania instrumentami finansowymi. Na wstępie zauważyliśmy bowiem, że giełda papierów wartościowych to przede wszystkim akcje. Owszem, ale obracać możesz także innymi instrumentami, do których zaliczają się na przykład obligacje, ETF-y czy kontrakty terminowe.

Jednak nawet giełda dla początkujących daje dziś znacznie większe możliwości nim dawniej. Wszystko załatwisz z poziomu swojego komputera lub nawet aplikacji mobilnej. Przez Internet złożysz wniosek o prowadzenie rachunku inwestycyjnego, podobnie będziesz zawierać swoje transakcje na rynku polskim i zagranicznym. Drogą online zasilisz też swoje konto inwestycyjne. Jeśli już będziesz mieć na nim środki pieniężne, możesz zacząć wyszukiwać najlepsze instrumenty. Kupisz je po złożeniu zlecenia.

Pamiętaj o tym, że podczas zakupu i sprzedaży akcji możesz wykorzystać dwa rodzaje zleceń:

  • zlecenie z limitem – określasz w nim, ile akcji chcesz kupić/sprzedać oraz ich zadowalającą cenę.
  • zleceniem PKC (po każdej cenie) – zlecenie z pierwszeństwem przed zleceniami z limitem, w którym akceptujesz każdy kurs, po jakim będzie ono zawarte.

Giełda dla początkujących. Jak kupić akcje i zacząć inwestować na rynku?

Nie wystarczy, że będziesz wiedzieć, jak działa giełda. Oczywiście jest to podstawa do efektywnych i rentownych inwestycji. Bez zrozumienia, jak wyglądają transakcje na giełdzie, możesz liczyć wyłącznie na szczęście. Jednak kluczowa jest wiedza na temat samych instrumentów czy najlepszych strategii i analiz (m.in. analiza techniczna i fundamentalna). Możesz uczyć się na swoich błędach, ale na pewno będzie Cię to sporo kosztować. Inną opcją są książki i poradniki inwestowania. Jednak i w tym przypadku istnieje tylko niewielka szansa na to, że pozyskasz wiedzę wystarczającą do tego, aby zostać dobrym inwestorem.

Inną opcją, która w znacznie krótszym czasie pozwoli Ci pozyskać niezbędną wiedzę – są kursy i szkolenia. Ze swojej strony polecamy warsztaty inwestycyjne ProWebinar. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku inwestować i kupować akcje na rynku polskim (giełda GPW w Warszawie) i zagranicznym. W jednym miejscu znajdziesz kilkudziesięciu inwestorów i traderów – polskich i zagranicznych. W najszerszym na polskim rynku poradniku inwestowania dzielą się oni swoją wiedzą z początkującymi i bardziej doświadczonymi inwestorami. Łącznie wszyscy prelegenci mają kilkaset lat praktyki w inwestowaniu w spółki na giełdzie, w tym porażki, ale i sukcesy. To wszystko powala wystrzegać się błędów i inwestować z wysoką skutecznością.

Sprawdź możliwości, jakie daje Ci dostęp do platformy i korzyści wynikające z takiej współpracy. Ten poradnik inwestowania wideo wyjaśni Ci, czym jest i jak działa giełda papierów wartościowych. Poznasz instrumenty o największej stopie zwrotu, kiedy otwierać pozycje i z jakich strategii korzystać. Takiej wiedzy nie zapewni Ci żadna książka. To wszystko przy inwestowaniu bezpiecznym, z odpowiednią dywersyfikacją portfela, co do minimum zmniejsza ryzyko straty kapitału.