Inwestowanie w Internecie szybko zyskuje na popularności. W ten sposób swoje środki można inwestować bez wychodzenia z własnego domu. Co oczywiste, inwestowanie zawsze niesie w sobie pewne ryzyko i nie inaczej jest z grą przez Internet. Jednak poza ryzykiem inwestycyjnym zagrożeniem są hakerzy i oszuści, którzy żerują na nieświadomych inwestorach. Dlatego warto wiedzieć, jak chronić się przed zagrożeniami tego typu przy inwestowaniu pieniędzy w Internecie.

Dokładna weryfikacja wiarygodności brokera, firmy czy strony WWW

Inwestowanie w Internecie jest wygodne i daje inwestorowi ogromne możliwości. Z drugiej strony w sieci nie brakuje też oszustów, którzy czyhają na najmniejszy błąd nieświadomych, zwłaszcza początkujących inwestorów. Dobrze potwierdza to rynek kryptowalut. Okazuje się, że w obszarze inwestowania w waluty cyfrowe nie brakuje podmiotów i osób udających, że oferują legalne usługi.

Dlatego w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy firma oferująca usługi w zakresie inwestowania przez Internet jest prawdziwa. W tym celu przede wszystkim warto zajrzeć na stronę Komisji Nadzoru Finansowego bowiem podmiot ten może widnieć na liście ostrzeżeń publicznych. Sprawdzić należy też opinie o firmie i porównać dane znajdujące się na stronach z bazami zarejestrowanych spółek.

Ochrona danych osobowych w Internecie

Inwestowanie pieniędzy w Internecie wiąże się z udostępnianiem swoich danych osobowych. Wielu hakerów korzysta ze złośliwego oprogramowania, aby pozyskiwać te informacje. Uważać trzeba na nadsyłane na pocztę elektroniczną maile, a dokładniej znajdujące się w nich linki oraz załączniki.

Wielokrotnie takie wiadomości zawierają nawet spersonalizowaną ofertę, a ich nadawcy podają się za administratorów, pracowników lub konsultantów brokerów czy firm inwestycyjnych. Ofertę pod wybraną ofiarę scammerzy przygotowują na bazie wcześniej pozyskanych danych i informacji. Linki i załączniki są w nich zainfekowane szkodliwym oprogramowaniem. Mogą też przekierowywać na fałszywe witryny, np. fikcyjne, aczkolwiek łudząco przypominające oryginalne strony internetowe płatności.

Na pewno obowiązkowy jest więc dobry, najlepiej płatny program antywirusowy. Przyda się też VPN. To usługa, która pozwala zachować anonimowość. Jest to wirtualna sieć, która chroni przed atakami hakerskimi dzięki szyfrowaniu i kodowaniu danych.

inwestowanie w Internecie

Silne, niepowtarzalne hasła

Nawet dbając o najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas inwestowania pieniędzy przez Internet na giełdzie, błąd może popełnić ktoś inny. Zdarza się, że raz na jakiś czas broker lub firma inwestycyjna padnie ofiarą hakerów. Kończy się to wyciekiem danych jej klientów. Stąd obowiązkowe są silne hasła do kont, różne dla każdego kolejnego produktu (np. konto brokerskie, poczta e-mail, bankowość internetowa).

Oczywiście im hasło jest dłuższe, tym trudniej je złamać. Dobrą praktyką, ale i standardem w wielu firmach jest obowiązek użycia w haśle nie tylko dużych i małych liter, ale również cyfr i znaków specjalnych (np. @, $).

Unikanie publicznych sieci Wi-Fi

Obecnie w niemal każdym miejscu publicznym można korzystać z darmowych sieci Wi-Fi (np. kawiarnie, hotele czy restauracje). Jednak nie warto tego robić podczas logowania na portale finansowe, zwłaszcza dla dokonywania płatności online. Należy pamiętać, że publiczne sieci Wi-Fi nie mają odpowiednich zabezpieczeń.

Jak widać, jest wiele zagrożeń podczas inwestowania przez Internet związanych nie tylko z ryzykiem finansowym. Najważniejsze, aby w najlepszy możliwy sposób zabezpieczyć dostęp do swoich danych osobowych i finansowych.

Z kolei samo inwestowanie w Internecie należy rozpocząć dopiero w momencie pozyskania niezbędnej wiedzy. Lokowanie swoich środków wcześniej to dużo większe ryzyko. Dlatego warto korzystać z licznych kursów, które przygotowują inwestora do gry na giełdzie czy rynku Forex. Wiele merytorycznych, bezcennych dla inwestorów materiałów znajduje się na platformie ProWebinar. Poruszają one najróżniejsze obszary inwestowania (np. analizy, strategie, wybór brokera, zarządzanie kapitałem, psychologia inwestowania i wiele innych).

Inwestowanie w trudnych czasach. W co inwestować w czasach kryzysu?

Gospodarka porusza się w cyklach, a po czasach prosperity w końcu przychodzą spowolnienie i recesja. Dobrym pr