Łatwo oprzeć się wrażeniu, że głównie za sprawą Bitcoina inwestowanie w waluty cyfrowe cieszy się dużą popularnością. Dla wielu kryptowaluty są przyszłością, aczkolwiek są inwestorzy, którzy nadal nie ufają cyfrowym pieniądzom w formie kodu. Sprawdzamy też, czy inwestowanie w kryptowaluty jest legalne, jak może to wyglądać w przyszłości oraz w jakie waluty cyfrowe inwestować, żeby na nich zarobić.

Czym są i jak działają waluty cyfrowe?

Zanim odpowiemy na pytanie, czy inwestowanie w kryptowaluty jest legalne, wyjaśnijmy, czym w ogóle są te instrumenty. Tak więc w najprostszym tłumaczeniu są to waluty kryptograficzne i wirtualne. Wszystkie transakcje odbywają się tutaj drogą elektroniczną, a ich właściciele mają je na komputerze czy w smartfonie. W zasadzie są one więc tylko zapisem informatycznym o niepowtarzalnym kodzie i bez formy fizycznej.

Co ważne, w odróżnieniu od walut fiducjarnych nie są one przypisane do konkretnego kraju i nie reguluje ich żaden bank centralny. Mają one zasięg globalny i wszystko zależy tutaj od mechanizmów rynkowych. Jako że nie ma możliwości zablokowania konta kryptowalutowego, wydaje się, że to środki bezpieczne. Należy jednak pamiętać, że z biegiem czasu kolejne kraje mogą zakazywać obrotu kryptowalutami. Doskonałym tego potwierdzeniem są Chiny, które poprzez Ludowy Bank Chin (PBOC) we wrześniu 2021 roku uznały transakcje walutami cyfrowymi za nielegalne.

Jak zauważyliśmy wyżej, ten rodzaj walut ma formę zaszyfrowanego kodu informatycznego. Transakcje z przeprowadzaniem kryptowalut są dokonywane przez przypisany do nich klucz prywatny, aczkolwiek nie jest on zapisywany gdzieś na serwerze, ale na komputerach czy smartfonach użytkowników.

Jako że wspomnieliśmy o kopaniu, ważna jest tutaj tzw. technologia blockchain, kiedy transakcje są układane w większe bloki. W każdym bloku znajduje się ich określona liczba, a kiedy się on zapełni, grupuje się je w kolejne bloki. Te natomiast razem tworzą łańcuch. Tak zwane kopanie kryptowalut jest więc dodawaniem kolejnych transakcji do bloków oraz łańcucha. Wykorzystuje się do tego komputery o znakomitej mocy obliczeniowej.

Najpopularniejsze rodzaje kryptowalut

Obecnie na rynku wyróżniamy mnóstwo walut cyfrowych. W sumie jest ich ponad 5000, ale tylko niewielka część cieszy się zainteresowaniem inwestorów. Najpopularniejszy jest Bitcoin (BTC), do innych znanych walut wirtualnych (tzw. altcoiny) należą m.in.: Ethereum (ETH), Ripple (XRP) czy Litecoin (LTC).

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

inwestowanie w kryptowaluty

Jeżeli szukamy odpowiedzi na pytanie, czy inwestowanie w kryptowaluty jest legalne, obecnie nic nie wskazuje na to, że coś się na tej płaszczyźnie zmieni i będzie to zabronione. Natomiast warto zastanowić się, czy w ogóle ma to sens i jest opłacalne.

Z pewnością do inwestycji w kryptowaluty zachęcają coraz wyższe ceny walut wirtualnych. Należy jednak zwrócić uwagę na rosnącą bańkę spekulacyjną. Istnieje więc ryzyko, że przestaną one rosnąć. Co więcej, inwestorzy, którzy wcześniej zaczęli inwestować w krypto, mogą chcieć zrealizować zyski, co również spowoduje spadki. Warto też pamiętać, że osunięcia kursu na walutach cyfrowych są bardzo gwałtowne. Na pewno uważać trzeba też na miejsce inwestowania. Jako że popularność walut krypto rośnie, szybko przybywa platform, gdzie można je zakupić. Niestety, niekiedy to oszukańcze serwisy internetowe do wyłudzania pieniędzy od naiwnych, niedoświadczonych inwestorów.

Samo inwestowanie w waluty cyfrowe jest bardzo proste. Wystarczy bowiem zarejestrować konto na giełdzie i dokonać ich zakupu, aby w przyszłości odsprzedać je z zyskiem. Oczywiście nie wystarczy znaleźć serwis internetowy i zrealizować zakup walut wirtualnych. Do takiej inwestycji potrzeba odpowiedniej wiedzy. Należy też zdywersyfikować swój portfel, aby możliwie jak najbardziej zmniejszyć ewentualne ryzyko dużej straty. Jest to bowiem instrument podatny na spekulacje.

Tak więc kryptowaluty są legalne, ale też ryzykowne. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak i gdzie inwestować w waluty cyfrowe, aby zminimalizować ryzyko i handlować bezpiecznie, informacji na ten temat możesz szukać na platformie ProWebinar. W jednym miejscu znajdziesz kluczowe informacje dla inwestowania na giełdzie czy rynku walutowym Forex, oraz również właśnie w waluty cyfrowe. Dowiesz się, jak kupić kryptowaluty i na jakiej giełdzie. Poznasz też różne strategie, przedstawiane przez doświadczonych inwestorów.

Co to jest inwestowanie pieniędzy?

Wbrew temu, co się może wydawać, żeby inwestować, wcale nie trzeba dysponować horrendalnymi kwotami. Wręcz