Jeżeli interesuje Cię rentowne inwestowanie na giełdzie – książki, tutoriale, webinary, kursy i szkolenia są do tego niezbędne. Przed pierwszymi inwestycjami zawsze powinniśmy bowiem posiąść odpowiednią wiedzę. Niestety, często inwestorzy zakładają konta u brokerów, a nie są do tego przygotowani, co kończy się szybką stratą dużej części lub nawet całego kapitału. W tym wpisie skupiamy się na książkach o inwestowaniu na giełdzie. Sprawdzamy, które tytuły warte są przeczytania dla początkujących, a jakie lektury powinien wybrać doświadczony inwestor.

Inwestowanie na giełdzie. Książki dla początkujących inwestorów

Jeżeli mówimy o inwestowaniu na giełdzie, książki, jakie powstały, możemy podzielić na te przeznaczone dla początkujących oraz doświadczonych inwestorów. Najpierw skupimy się na trzech pozycjach dla inwestorów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z giełdą. To najlepsze książki opisujące podstawy, które są napisane prostym językiem, dlatego nie trzeba być tzw. wilkiem z Wall Street. To podstawy inwestowania, a wiedzę z nich czerpać może nawet inwestycyjny laik.

Inwestowanie na giełdzie.

Nicolas Darvas “Jak zarobiłem 2 000 000$ na giełdzie”

Autor to samouk inwestowania na giełdzie. Książka opisuje jego własny system gry, który w latach 50. XX wieku w dwa lata dał mu zarobić przeszło dwa miliony dolarów. Mowa o prostej strategii gry Darvas Box, która dotyczy rynku byka.

Curtis M. Faith “Droga żółwia”

Książka opisująca historię dwóch traderów o zupełnie innych poglądach dotyczących inwestycji. Jeden z nich był pewny, że z odpowiednimi umiejętnościami inwestorskimi trzeba się urodzić, drugi (Richard Dennis) twierdził, że wszystkiego można się nauczyć.

Zakład wygrał Dennis, który postanowił zorganizować 2-tygodniowe szkolenie dla przyszłych traderów, a następnie użyczył im środków na grę. Efekt był piorunujący, ponieważ zakończyła się ona wielomilionowymi zyskami. Jednym z uczestników kursu Dennisa był 19-letni wówczas autor książki – Curtis M. Faith.

Edwin Lefèvre “Wspomnienia gracza giełdowego”

Lefèvre to jeden z najpopularniejszych spekulantów XX wieku. Książka nie jest jednak jego historią, ale opisuje drogę inwestowania Jessy’ego Livermoore’a. Ten spekulant wielokrotnie wygrywał i przegrywał ogromne sumy pieniędzy, dlatego ta książka pokazuje, jak ważna w inwestowaniu na giełdzie jest psychika. Koniec końców Livermoore na początku XX wieku stał się jednym z najbogatszych ludzi na świecie.

Inwestowanie na giełdzie. Książki dla doświadczonych inwestorów

Co w przypadku, kiedy inwestowanie na giełdzie nie dotyczy początkujących, ale doświadczonych inwestorów? Czy książki również są wówczas pomocne, a może należy stawiać na indywidualne szkolenia? Otóż na pewno jest kilka lektur, które warto mieć na swojej półce. Nie są to książki do nauki inwestowania, ale jego udoskonalaniu.

Alexander Elder “Zawód inwestor giełdowy”

Jedna z najlepszych książek o inwestowaniu na giełdzie, która uzyskała miano bestsellera. Po zapoznaniu się z lekturą inwestor wie wszystko m.in. o rynku, zarządzaniu i tworzeniu planów inwestycyjnych. Elder w swojej książce dużo miejsca poświęca też psychologii – jednostki i tłumu.

Steve Nison “Świece japońskie i analiza wykresów cenowych”

Książka, która dobrze dotyka analizy rynku. Autor w szczegółach opisuje formacje świecowe, a jednocześnie pokazuje, jak łączyć je z narzędziami analizy technicznej (m.in. linie trendu, średnie ruchome).

Nison wszystko opisuje dość prostym i zrozumiałym językiem. Wartością dodaną są też liczne przykłady. Jednak książka jest zalecana dla bardziej doświadczonych inwestorów, którzy swoje decyzje opierają o analizę techniczną.

John J. Murphy “Analiza techniczna rynków finansowych”

Jedna z najważniejszych lektur w inwestowaniu na giełdzie, jeżeli decyzje inwestycyjne są oparte o analizę techniczną. Murphy ukazuje wszystkie najważniejsze wskaźniki analityczne i konstrukcje wykresów. Inwestor dowie się też, jak rozpoznawać trendy giełdowe.

Oczywiście to tylko niewielki odsetek książek o inwestowaniu na giełdzie papierów wartościowych. Literaturę na ten temat możemy liczyć w tysiącach, a może nawet dziesiątkach tysięcy. Jednak nie tylko książki są przydatne.

Szczególnie dziś mnóstwo ciekawych, interesujących, a przede wszystkim merytorycznych materiałów o inwestowaniu znaleźć można w Internecie. Tylko takie materiały wideo od najlepszych traderów w branży znajdziesz na platformie ProWebinar. To poradnik inwestora rynku Forex i giełdy, a w nim setki godzin szkoleń, kursów i webinarów poruszających każdy możliwy aspekt inwestowania.

Inwestowanie pieniędzy dla początkujących. Jak zacząć inwestować?

Inwestowanie pieniędzy dla początkujących może wydawać się bardzo zawiłe i skomplikowane. Na szczęś