W Polsce instrumenty określane jako ETF wciąż nie cieszą się dużą popularnością ze strony inwestorów. Jeśli jednak chcesz inwestować na giełdzie i wyrabiać zyski znacznie większe od tego, co oferują aktywne fundusze inwestycyjne, powinieneś wiedzieć, czym są ETF-y i jak inwestować w te instrumenty finansowe.
Czym jest ETF?
W pierwszej kolejności musisz wiedzieć, czym jest ten instrument finansowy. Tak więc ETF (ang. Exchange Traded Fund) to otwarty fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie. Co jest tutaj kluczowe, są to fundusze pasywne, dzięki czemu koszty zarządzania nimi są niższe.
ETF jest oparty o konkretny indeks giełdowy dotyczący spółek, surowców, obligacji, nieruchomości, towarów czy kruszców. Oznacza to, że nabywając jednego ETF-a, inwestujesz nawet w kilkaset spółek (na przykład spółki wydobywcze czy firmy notowane z danego sektora). W ten sposób, jeśli nawet pojedyncze spółki na rynku odnotowałyby spadek wartości notowań, cały ETF powinien zachowywać się zgodnie z przewidywaniami. Dlatego handluj funduszami ETF, bo jest to jakaś metoda na dywersyfikację ryzyka inwestycyjnego dla Twojego rachunku.
Przy ETF-ach powinniśmy zauważyć, że są to produkty inwestycyjne tworzone na czas nieokreślony, z roczną opłatą dla rachunku za ich zarządzanie. Oczywiście współcześnie nie musisz nabywać ETF-ów notowanych na polskiej giełdzie. Wręcz przeciwnie, warto zainteresować się zagranicznymi ETF-ami. Tak oto na giełdzie amerykańskiej notuje się ich ponad 2000, przeszło 2500 ETF-ów jest też na różnych giełdach w Europie.
Dlaczego warto inwestować w fundusze indeksowe ETF?
ETF-y mają wiele zalet, o których po części wspomnieliśmy wyżej. Przede wszystkim to niższe koszty zarządzania aniżeli FIZ (fundusze inwestycyjne zamknięte) oraz FIO (fundusze inwestycyjne otwarte). Rocznie za zarządzanie funduszem ETF, w co wlicza się koszty giełdowe oraz opłaty, zapłacisz maksymalnie ok. 0,5 proc. To przynajmniej kilkukrotnie mniej niż przy opłatach za fundusze FIO oraz FIZ.
Poza tym bazą dla funduszy indeksowych ETF jest zarządzanie pasywne, będące odzwierciedleniem indeksu giełdowego i naśladujące jego zmiany. W końcu ETF-y są stale notowane na giełdzie, a Ty jako inwestor masz możliwość handlowania nimi na rachunku zasadzie znanej z inwestowania w akcje.
Inwestowanie w fundusze indeksowe ETF. Od czego zacząć?
Jeśli nie wiesz, jak zacząć swoją przygodę z inwestowaniem w fundusze ETF, w pierwszej kolejności znajdź brokera o niskiej prowizji. Wybieraj też giełdy możliwie jak najbardziej płynne, dzięki czemu niski będzie spread kupna-sprzedaży.
Podobnie jak przy inwestowaniu w akcje, również przy ETF-ach najbezpieczniej jest nabywać je w perspektywie długiego terminu przechowywania. Dla zabezpieczenia własnych interesów najmniejsze ryzyko straty dają ETF-y o dużych, nawet przeszło 100-milionowych aktywach, które mają przynajmniej 3-letnią historię.
Jeśli nie masz dużego doświadczenia w inwestowaniu, możesz reagować panicznie na wszelkiego rodzaju spadki. Co innego, kiedy inwestujesz już od jakiegoś czasu, masz wiedzę i nie panikujesz podczas spadków. Wówczas możesz je wykorzystać do dokupienia nowych ETF-ów, podobnie jak jest to z akcjami. Oczywiście handluj tak funduszami ETF pod warunkiem, że jesteś pewny wzrostu notowań surowców, towarów czy akcji z danego sektora rynku.
Jak przygotować się do inwestowania na giełdzie?
Dlatego podstawą inwestowania na giełdzie, niezależnie od tego, w jakie instrumenty inwestujesz, również w indeksowe ETF-y, musisz pozyskać odpowiednią wiedzę. Najprościej korzystać ze szkoleń, warsztatów i webinarów, na przykład ProWebinar. W jednym miejscu znajdziesz setki godzin wykładów inwestorów nawet o kilkunastoletnim doświadczeniu, którzy w bardzo przystępny sposób dzielą się swoją wiedzą na temat inwestowania.
Ze szkoleń dowiesz się, jak handlować funduszami ETF, na jakim rachunku i jak zdywersyfikować swój portfel, aby ponieść jak najmniejsze ryzyko inwestycyjne. Wszystkie materiały znajdziesz na platformie, do której masz dostęp 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Dzięki temu możesz na bieżąco poszerzać swoją wiedzę lub wszystkiego o inwestowaniu dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem swojej przygody z giełdą.