Outsourcing – optymalizacja działań w firmie
Dzisiejsze spotkanie będzie dosyć wyjątkowe, ponieważ nie będziemy tym razem rozmawiać o inwestycjach, nie będziemy rozmawiać o analizie wykresów spółek giełdowych czy też walorów walutowych. Tym razem będziemy starali się skupić na pozostałych aspektach naszego życia, czyli jak z przeprowadzenia ankiety wynika etatów bądź też małych biznesów, które prowadzicie.
Nasz gość jest właśnie specjalistą od tychże i jest w stanie zoptymalizować Wasze działalności tak, abyście znaleźli więcej czasu dla siebie oraz więcej pieniędzy na inwestycje.
A naszym gościem jest Piotr Motyl, przedsiębiorca z ponad piętnastoletnim doświadczeniem, człowiek, który przeszedł wiele biznesów i prowadził kilka biznesów w Polsce. W pewnym momencie stwierdził, że to nie jest dla niego, postanowił uniezależnić się od biurokracji panującej w krajach europejskich i stwierdził, że chce stworzyć projekt, który będzie działał niezależnie od miejsca zamieszkania, niezależnie od waluty w której zarabiasz i też taką ideę promuje.
Piotr Motyl: Witam wszystkich serdecznie i dziękuję za to, że możemy tutaj porozmawiać.
Paweł Dempc: Na początek chciałbym, abyś przedstawił się nam wszystkim i powiedział kilka słów o sobie, czym się zajmujesz.
Piotr Motyl: Oczywiście. Moi drodzy, ci, którzy jeszcze mnie nie znają, zdaję sobie sprawę, że znaczna część może mnie nie znać, ale gdyby ktoś chciał wiedzieć o mnie więcej info to moje imię to Piotr Motyl, prowadzę też bloga piotrmotyl.pl, tam znajdziecie więcej info o mnie, natomiast tak w skrócie to może tak: od 2000 roku do 2006 roku zawodowo w zasadzie pracowałem na etacie dla kilku firm, potem też praca na koncernie. W tym okresie w międzyczasie, że tak powiem, myślę, że spokojnie odbyłem ponad 24 tysiące rozmów handlowych jako przedstawiciel handlowy i doradca klienta face to face. Potem w tamtym czasie już w 2006 roku zrozumiałem, że jednak praca na etacie to nie jest to co chciałbym robić w życiu i już myślałem o własnej firmie, natomiast ciągle gdzieś nie miałem jakiegoś pomysłu. Chciałem natomiast tak, bo miałem taką ideę, żeby pracować z dowolnego miejsca na świecie i mieć więcej czasu dla siebie, dla swojej rodziny, a w przyszłości poświęcić więcej czasu na inwestycje.
Potem uruchomiłem własną pierwszą taką działalność gospodarczą. To była głównie sprzedaż internetowa przez Allegro, to były w zasadzie akcesoria komputerowe i trochę GSM, detal, natomiast w tamtym czasie mogę tylko powiedzieć, że od roku 2000 do 2008 ponad pół miliona sprzedanych przedmiotów, mam to potwierdzone przez kilka różnych instytucji, a nawet do takiego stopnia, że chyba w 2008 roku w marcu jedno z moich kont Allegro było na blisko trzecim miejscu na całe Allegro, jeśli chodzi o sprzedaż. Natomiast później przeszedłem już na hurt, tak może na bardziej pracę z serwisami, to była branża GSM. Już tutaj działałem przez spółę z o.o., a potem dodatkowo już na taki hurt związany, że tak powiem już trochę na większą skalę. Już potem działałem przez spółkę LTD i do tej pory tak działam, natomiast no tutaj spółkę limited w Wielkiej Brytanii od 2000 roku prowadzę.
Dodatkowo od 2007 roku zajmuję się konsultingiem dla firm z branży biznesu. W międzyczasie występowałem również na Ukrainie, na ukraińskim Aukro, w międzyczasie tutaj jeszcze w 2011, 2012 roku też jestem współautorem biblii biznesu, jeśli ktoś czytał to książka była w 2014 roku bodajże uznana za bestseller takiego wydawnictwa Economicus, no wydawnictwo, to jest chyba gazeta prawna, a przydzielają właśnie tytuły bestsellera, czyli najlepszego poradnika w branży biznesu. W międzyczasie w ciągu tych kilku lat dodatkowo jeszcze tych kilka wywiadów tam na blogu jako szantaż pieniądza, może część z Was słuchała mojego podcastu z Michałem Szafrańskim czy też mensis, coraz lepsza firma, nasza kasa, jak również też miałem jakiś drobny epizod w Polsat Play – Polacy w świecie, Polacy w świecie a Bangkok, także tutaj ekipa Polsatu Play przyjechała zrobić reportaż. Co prawda nakręcili ze 4 godziny, ale wyszło z tego 8 minut plus reklamy. Dodatkowo jestem członkiem międzynarodowych stowarzyszeń takich jak Singapore Thai Chamber of Commerce czy chociażby Polish-Thai Business Centre czy również chociażby Asbiro czy jeszcze tutaj kilka innych kwestii.
Dodatkowo realizuję taką ideę od kilku lat budowania biznesu z dowolnego miejsca na świecie, znaczy możliwego do zarządzania z dowolnego miejsca na świecie bo to dla mnie było ważne, aby mieć więcej czasu dla siebie, dla rodziny, żeby zarabiać więcej pieniędzy i mieć też czas na to co lubię. Chociażby tutaj w ostatnim czasie zajmuję się inwestycjami. Jeszcze tutaj mogę o sobie wiele mówić, ale myślę, że to wyjdzie więcej w trakcie, także nie przedłużajmy.
Paweł: Wiem, że zainspirowałeś się książką Tim’a Ferrissa – 4-godzinny tydzień pracy – i tutaj starałeś się przynajmniej w tej części co można wprowadzić to w życie i przypuszczam, że dlatego tak sobie sprawnie radzisz z tyloma działalnościami na raz. A ile właśnie teraz prowadzisz jednocześnie biznesów ? Czy skupiłeś się już na konsultingu czy masz też jeszcze jakieś działalności typowo sprzedażowe ?
Piotr: Już odpowiadam. Generalnie w 2010 roku chyba to było, znaczy pod koniec 2009 roku chyba, przeczytałem tą książkę – 4-godzinny tydzień pracy – Tim’a Ferrissa. Ta książka zainspirowała mnie mocno, bo byłem w tamtym czasie już mocno przeciążony pracą, czasami pracowałem po kilka, kilkanaście godzin na dobę, a przy działalności gospodarczej no to jest naprawdę, to są bardzo wysokie koszty, a przy okazji pracy nie można wielu rzeczy przekształcić to też marzyło mi się, żeby tą firmę mocno przekształcić. Ta książka mnie zainspirowała do tego, żeby znaleźć rozwiązania. To co zobaczyłem to przede wszystkim zderzenie z polską rzeczywistością. Niestety jest tak, że ta książka ok ma fajną inspirację, ale jeśli chodzi o rynek taki polski no to jednak wiele rozwiązań w tamtym czasie nie istniało. Teraz jest już dużo lepiej, bo jeśli chodzi o logistykę, o magazyny zewnętrzne czy sprzedaż, można zorganizować przez firmy zewnętrzne, jak najbardziej już to działa.
Od 2010 roku przekształciłem swój biznes tak, że mogłem działać z dowolnego miejsca na świecie. W 2014 roku bodajże pod koniec czerwca sprzedałem jedną firmę związaną z GSM i teraz w zasadzie.. no jeszcze jestem udziałowcem tutaj spółki z o.o., która w tym momencie jest wygaszona tutaj w Polsce, natomiast spółka limited – zajmuję się nią tutaj już od 2002 roku, a zajmuję się tutaj konsultingiem dla firm z branży biznesu. Głównie to są firmy Polska, Niemcy, Anglia, Norwegia, Szwecja, tutaj Tajlandia również czy w najbliższej przyszłości myślę, że Singapur. Dodatkowo pracuję w kilku takich projektach, jestem akurat w zarządzie stowarzyszenia Polish-Thai Business Centre, tutaj lokalnego w Bangkoku, jak również i członkiem właśnie Singapore-Thai Chambers of Commerce jako członek. W międzyczasie jeszcze organizuję dodatkowo eventy dla przedsiębiorców, którzy chcą zobaczyć jak się robi biznes w Azji, żeby im pomóc trochę w networkingu, w tym temacie, żeby im pomóc trochę i pozyskać kontakty. Głównie to jest biznes i nawet w tym roku, przepraszam w przyszłym roku, będzie już kolejna edycja w lutym, to będzie Bangkok i Singapur, ale może o tym jeszcze troszeczkę później powiem. Natomiast moi drodzy moją ideą, którą miałem od kilku lat było to, żeby przejść z etatu do biznesu, a potem jak już przeszedłem do biznesu to zobaczyłem, że ten biznes czasem może nie być tak kolorowy. Chodziło mi o to, żeby ten biznes potem przenieść na trochę wyższy poziom tak, żeby można było, jakby to powiedzieć mieć więcej satysfakcji przede wszystkim, mieć więcej czasu, pieniędzy i więcej elastyczności. Cieszę się, bo przez ostatnie kilka lat mi się to udało, mogę tak powiedzieć.
Paweł: No właśnie, mówisz, że właśnie dobrym rozwiązaniem jest biznes, a jakbyś mógł pomóc człowiekowi, który właśnie albo od rana do wieczora spędza czas w pracy na etacie bądź też prowadzi biznes mały, który też zabiera mu większość czasu ? Jaką podstawową radę dajesz takim ludziom ? Czy to właśnie głównie chodzi o outsourcing, o automatyzację ? Na czym powinien głównie skupić się taki człowiek na początku, żeby jakoś to uprościć i jednocześnie nie zmniejszyć swoich dochodów?
Piotr: To wszystko zależy. Nie ma jednej złotej reguły, wiesz o tym. Tutaj wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Natomiast to co ja mogę powiedzieć, przez kilka lat to się sprawdziło, bo pracuję tutaj, no myślę, że z setkami ludzi, bo od 2007 roku to już kilka tysięcy czy kilkanaście tysięcy miałem u siebie czy na wykładach, czy chociażby we współpracy ze mną. Natomiast to co zauważyłem to ciekawostka jest taka, że dobranie narzędzi i dobranie tego wszystkiego w zasadzie jest proste, natomiast trudniej jest zacząć, czyli znaleźć dobry pomysł na biznes. Natomiast sam pomysł na biznes nawet jak mamy to też niekoniecznie wielu ludzi wie jak to sprawdzić, jak pozyskać do tego klientów, jak zwiększyć sprzedaż. Chodzi o to, że jest kilka prostych zasad w zasadzie, które każdy z Was może sobie tutaj policzyć na kalkulatorze czy coś takiego się opłaci. Natomiast kluczem będzie odpowiednio wybranie niszy, niszy takiej, której problemy rozumiemy i wiemy o tym, że możemy wnieść tam odpowiednią wartość. Jak to się robi technicznie to może troszeczkę później, ale potem wybrania danego klienta, który będzie mógł ponawiać zamówienia, będzie te zamówienia z odpowiednią jeśli mogę to statystycznie ująć z odpowiednią częstotliwością i dodatkowo chodzi też o odpowiedni poziom marży. Teraz akurat w tej kwestii wbrew pozorom to jest to dosyć proste. Teraz osoba taka, która pracuje nawet na etacie, pomimo to, że może być zapracowana, ale w wielu przypadkach jest taka możliwość, że można chociażby w internecie uruchomić w miarę prosto jakiś biznes, sprawdzić pomysł bez wydawania pieniędzy i można dodatkowo znaleźć świetny sposób na to, żeby dorobić sobie raz że drugą pensję, a często okazuje się, że potem ta pensja nam pozwala na to, żeby odejść z tego etatu, przejść do biznesu i potem no zwielokrotnić swoją pensję i przy okazji przez zastosowanie automatyzacji kilku narzędzi możemy dzięki temu mocno oszczędzić czas.
Natomiast co jest ważne – biznes nie jest dla wszystkich, trzeba sobie jasno powiedzieć, bo czasem się traci, czasem się zyskuje i trzeba być tego świadomym. Natomiast to co rekomenduję to rekomenduję to, żeby po prostu działać czy też poprosić czasami o radę kogoś kto już prowadzi taki biznes, który my byśmy chcieli prowadzić i czasem po prostu obserwować go, modelować i pewne rzeczy jeśli się uda to po prostu wziąć gotowce, zacząć działać i pozwolić sobie na popełniane błędów. Tak mógłbym to podsumować.
Paweł: Czyli są takie sposoby, że tak powiem testowania biznesu bez zaangażowania jakiegoś finansowego, sam mówisz, że jakieś programy czy portale, które pozwalają nam to jakoś przetestować, bo większość naszych słuchaczy albo większość ludzi którzy pracują na etacie jest powiedzmy w jakiejś branży przez wiele lat, czasami 10 nawet albo i dłużej i to jest duże wyzwanie dla człowieka, żeby nagle zmienił swoje podejście i zaczął zajmować się całkowicie czymś innym i ludzie boją się tego ryzyka. No też nie ma się co temu dziwić. Kwestia jest taka czy można to jakoś zweryfikować czy dana osoba się nadaje i czy można też przetestować czy dany produkt się sprawdzi?
Piotr: Paweł to też wszystko zależy. Natomiast jakie jest rozwiązanie w tym temacie: moi drodzy bardzo ważne jest to, że trzeba przyjąć pewne założenia, czego my oczekujemy, jakieś powiedzmy jakich liczb, jakich kwot, jakich zarobków, czy jesteśmy gotowi stracić, jeśli tak to ile jesteśmy gotowi stracić, kiedy się wycofamy. Niestety jest tak, że większość biznesów upada z tego względu, że ludzie próbują to zrobić po prostu na opak bez znajomości podstawowych zasad, natomiast potem jak się okazuje, że czasami wziąć podstawowe rozwiązania tak jak w przypadku franchisingu i potem się okazuje, że 80% biznesów przetrwa te pierwsze 5 lat i w tym czasie pozwoli zarobić wiele pieniędzy. Teraz kwestia jest taka: powiedziałeś, że tutaj wiele osób boi się odejść z etatu, natomiast moi drodzy ja mogę Wam powiedzieć, że rynek się tak zmienia, że w ciągu najbliższych kilku lat jeszcze bardziej się zmieni. Nasi rodzice mogli pracować w jednej firmie na etacie nawet 20-30 lat, nawet do emerytury, teraz nie będzie takiej możliwości. Gwarantuję Wam to, że Wasze dzieci wygryzą Was z etatów. Jest to smutne, ale tak jest. Na szczęście jest na to zabezpieczenie. Zabezpieczeniem na to jest budowanie własnego biznesu i rozumienie zasad budowy własnego biznesu, czyli generalnie mogę Wam powiedzieć, że jednym z największych aktywów w firmie jest lista klientów, a dokładniej relacja z tą listą klientów i tu nie chodzi o jakieś potężne bazy mailingowe na kilkaset czy kilkadziesiąt tysięcy, czasem wystarczy nam lista tysiąca klientów, nawet dwustu, nawet powiedziałbym, że stu, ale odpowiednio sprofilowana i zbudowana relacja z taką listą i w tym momencie to pozwala nam zarabiać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. To wszystko zależy jakie mamy założenia, natomiast musimy mieć coś takiego, musimy nauczyć się wnosić wartość do danego rynku na który wchodzimy i w tym momencie musimy wiedzieć jak zaplanować całość tego systemu, mieć strategię na pozyskanie nowych klientów, na zwiększenie sprzedaży czy powiedzmy zwiększenie potencjału klientów już istniejących. Na szczęście te rozwiązania są dosyć proste i jeśli się tego człowiek nauczy to może to wdrożyć w dosyć krótkim czasie powiedzmy miesiąca, dwóch, trzech, natomiast to wymaga testowania. Generalnie nie da się tego zrobić przez weekend, nie da się tego zrobić też powiedzmy w dwa tygodnie czy miesiąc. Natomiast generalnie jesteśmy w stanie, żeby powiedzmy zbudować cały taki system. Żeby parę rzeczy przetestować to jest powiedzmy miesiąc, dwa, trzy, potem przetestowanie tego biznesu, to wszystko zależy w jakiej niszy jest to biznes, to może zająć kolejne trzy miesiące i potem sprawdzenie jakie są przepływy finansowe, dopasowanie tego. Skorygowanie kierunku działania może zająć kolejne pół roku. Na szczęście jeśli rozpoczniemy to nawet na etacie to nie potrzebujemy się angażować tutaj na kilka, kilkanaście godzin dziennie, to może być kilka godzin tygodniowo i w tym momencie nie musimy ponosić kosztów, jeśli po prostu wiemy na jakich zasadach przetestować niszę,
przetestować popyt, znaleźć, dopasować do tego produkt i zrobić testy. Jest to do wykonania, tylko warto porozmawiać z kimś kto coś takiego zrobił.
Paweł: No właśnie, Ty na bieżąco takie konsultacje prowadzisz i przypuszczam, że już zrobiłeś ich kilkadziesiąt jeśli nie kilkaset. Jesteś w stanie stwierdzić ilu osobom pomogłeś w ciągu powiedzmy ostatnich kilku lat ? A może masz jeszcze jakieś ciekawe przykłady jak ludzie powiedzmy zwolnili się z etatu bądź też zwiększyli możliwości swojego biznesu?
Piotr: Tak, zdecydowanie. Natomiast Paweł bardzo dobrze, że zapytałeś o to. Ja z tego co widzę tutaj, moi drodzy od razu powiem na wstępie. Myślę, że to jest ponad 50% tych ludzi, którzy próbują wejść do biznesu, przynajmniej z tego co ja widzę po moich takich statystykach, przynajmniej w pierwszym roku może nie założyć firmy, ale generalnie te osoby, to co zauważyłem w kolejnym roku zakładają, bo to jest proces który jednym zajmuje krócej innym dłużej. Rocznie dzięki mojej osobie pomiędzy 50 a 70 firm się zakłada, nie tylko spółek ltd., ale także działalności gospodarczych czy spółek z o.o. bo to też tak wygląda. Ja nie robię tego na wielką skalę, nie mam takich możliwości, mam tam swoje projekty i przyznam szczerze, że ostatnio wyłączam się nawet z tego względu, że po prostu mam kilka takich projektów międzynarodowych i coraz trudniej będę dostępny tutaj lokalnie. Natomiast jeśli chodzi o takie projekty Paweł jak tutaj pytałeś to mam takich klientów, którzy sprzedają chociażby dla przykładu marchewkę przez internet, mówię serio, i to dzięki temu, że przeanalizowali swój pomysł na biznes, wybrali odpowiednią grupę docelową, zrobili do tego marketing. Mam klientów, którzy sprzedają różnego typu suplementy diety i postaram się może następnym razem przygotować kilka takich konkretnych przykładów takich firm, które będzie sobie można przeanalizować. Kluczem jest to, żeby była odpowiednia marża, marża w tym temacie jest dosyć prosta do wyliczenia, jeśli się to rozumie i potem dla mnie najważniejszą tutaj kwestią jest to, żeby zbudować tutaj listę klientów i zbudować z nią relacje, dlaczego ? No dlatego, że nawet jeśli jakiś pomysł komuś nie wyjdzie powiedzmy to niekoniecznie musimy uruchamiać firmę bo to też jest ważne. Tutaj zapytałeś mnie o pewne statystyki. Jeśli chodzi o założenie firmy to jest około no na pewno nie więcej niż 50%, natomiast kolejna część z tych osób niekoniecznie musi zakładać firmę, ponieważ można zarabiać dodatkowe pieniądze poprzez programy partnerskie i te osoby zarabiają
pieniądze budując własne listy, własne biznesy, niekoniecznie muszą mieć własną działalność. Myślę, że Ty też Paweł współpracujesz z osobami, które niekoniecznie mają firmę.
Paweł: Tak. Nie trzeba mieć firmy, aby brać udział w programie partnerskim, wystarczy rozliczać się na zasadzie umowy o dzieło co jakiś czas.
Piotr: Dokładnie i to jest dosyć prosty sposób, natomiast wiem, że znaczna część z Was pracuje na etacie albo planuje w niedługim czasie odejść. Moi drodzy mam dla Was dobrą wiadomość, ten proces jest prostrzy niż myślicie i to generalnie jest sporo materiałów właśnie w tym temacie. Ja na przykład tutaj byłem autorem Biblii Biznesu, tam jest sporo takich narzędzi obsługi, technicznych, co, gdzie, jak się tam powiedzmy stosuje, jakie narzędzia, tylko to nie wystarczy. Dlaczego o tym mówię, bo obsługa narzędzi to jest kolejny etap, kluczem jest to, żeby zrozumieć gdzie chcemy pójść i wiedzieć jakie mamy założenia, jak sobie policzyć takie proste rzeczy, zrobić sobie jeden projekt taki na kartce papieru i wiedzieć, których elementów musimy pilnować przez kolejne kilka lat. A narzędzia, dobranie tego jest prostrze niż może się wydawać.
Paweł: Wiem, że też jesteś orędownikiem zakładania spółek ltd., czyli spółek brytyjskich. Wymieniasz wiele zalet prowadzenia takiej spółki. Czy mógłbyś teraz na wstępie wymienić taką jedną podstawową przewagę tego typu działalności właśnie nad spółką polską typu z o.o. czy właśnie działalnością gospodarczą?
Piotr: Tak oczywiście. Jedna podstawowa rzecz, która myślę będzie bardzo trudna do osiągnięcia, nie wiem czy to jest w ogóle możliwe w przypadku spółki z o.o. i działalności gospodarczej, spółka limited umożliwia nam prowadzenie firmy z dowolnego miejsca na świecie, jest bardzo wiarygodna, ale chodzi o jedną taką kwestię, że w zasadzie jedyną rzeczą, którą musimy załatwić fizycznie, czyli musimy fizycznie coś podpisać, jest założenie konta w banku i możemy mieć konto w banku w Anglii, w Polsce, w PayPal-u czy jakimkolwiek innym, bo to są takie regulacje w tym temacie. Resztę możemy załatwić przez internet totalnie i to jest ogromny plus. Trzeba sobie łatwo powiedzieć, moi drodzy, od trzech lat prowadzę spółkę limited i powiem Wam szczerze, że wszystko załatwiam – rozliczenia wszelkie, po prostu jest to niewymagane, no w Anglii rozumieją to, że człowiek może gdzieś pracować, podróżować po świecie, generalnie ułatwia się to. W Polsce nie jest to możliwe. Po doświadczeniach moich z działalnością gospodarczą czy spółką z o.o., tutaj tak ogromne są obwarowania w tym temacie, biurokracja i cała reszta uniemożliwia to.
Natomiast jest minus o którym trzeba powiedzieć w przypadku spółki ltd. Przy spółce ltd. bezpośrednio nie można prowadzić takiej firmy, która wymaga prowadzenia zakładu takiego fizycznego, nie można prowadzić przez taką spółkę np. fryzjera, piekarni, sklepu spożywczego, po prostu takiej fizycznej działalności i najbardziej się to nadaje do działalności takiej w necie, na jakichś rynkach chociażby w Anglii czy w Polsce na giełdzie.
Paweł: A czy, bo spółka limited to jest odpowiednik spółki z o.o., wiem, że spółki z o.o. to raczej się w Polsce nie opłaca zakładać przy takich mniejszych działalnościach, które mają mniejszy obrót tak do kilkunastu tysięcy złotych, bo te koszty powiedzmy księgowości, dodatkowe koszty potrafią to zjeść. A czy taką spółkę ltd. jest większy sens założyć dla takiej osoby, która dopiero rozpoczęła działać i ma jakieś kilkutysięczne obroty, czy te koszty w tym momencie tej spółki nie zjedzą?
Piotr: Generalnie może podam takie koszty roczne, przybliżone koszty roczne prowadzenia spółki limited, powiedzmy działalności gospodarczej, tutaj więcej postaram się przygotować przykładów na webinar konkretnych liczb. Natomiast tak założenie takiej spółki limited może kosztować około 1700 zł, 900 zł, wszystko zależy od tego jaka firma, czy mamy adres rejestrowy czy nie mamy, natomiast roczne koszty prowadzenia takiej firmy mogą się wahać między 3 a 6 tyś. złotych w przeliczeniu w zależności od tego jaką firmę mamy, ile dokumentów mamy, jaką działalność prowadzimy. To są całkowite, łączne koszty obsługi łącznie z księgowością, biurem, całą resztą. I w przypadku działalności gospodarczej, jeśli jesteśmy ok, jeśli mamy tutaj ten minimalny zus to i tak tam będzie tych kilka tysięcy złotych rocznie dodatkowego kosztu księgowości plus jeszcze parę innych rzeczy to i tak tam wyjdzie około 8-10 tyś. złotych.
Natomiast generalnie jaki jest plus spółki limited, chodzi tutaj o kwoty wolne od podatku, czyli jako dyrektor spółki możemy sobie zupełnie legalnie na ten rok odliczyć 671 funtów miesięcznie bez podatku, to jest blisko 50 tyś. złotych rocznie, możemy zapłacić bez podatku i w tym momencie tutaj nawet jeśli zarabiamy, możemy nawet zarabiać i 3 i 5 tyś złotych miesięcznie i możemy to robić przez spółkę limited, tu na pewno jest to bardzo elastyczne, bardzo proste, bardzo proste do otworzenia, bardzo proste do zamknięcia, nie wymaga wyjazdu nawet z Polski, natomiast chodzi o elastyczność, bezpieczeństwo i oczywiście moi drodzy Anglia nie jest rajem podatkowym, trzeba sobie to jasno powiedzieć, daje pewne możliwości i to jest plus, bo tam nie trzeba płacić tych opłat stałych, ZUS-u i całej reszty. Dla wielu jest to atrakcyjne, natomiast od razu mówię, że dla wielu działalności to się nie nadaje i dlatego przed każdym, nawet jeśli ktoś znajdzie tu informacje, które go zainteresują bardzo prosiłbym o sprawdzenia, porozmawianie ze swoim księgowym w tym temacie, bo mówię sam nie jestem tutaj księgowym i zawsze zalecam przed wykonaniem tutaj jakichkolwiek działań, żeby porozmawiać tutaj z fachowcem w tym temacie.
Paweł: Czyli właśnie dla takich mniejszych firm, które mają obrót rzędu od 50 do 100 tyś, takie, tego typu, to jest ta różnica, że koszt, który dana osoba poniosła na zus i na ubezpieczenie zdrowotne to powiedzmy w tym momencie zapłaci koszt za księgowość dla tej spółki, a nie zapłaci podatku przy tej kwocie.
Piotr: Tak. Może podam przykład. Załóżmy, powiedzmy, że zarabiamy 5 tyś. złotych miesięcznie, mamy taką pensję i teraz tak, jeśli prowadzimy działalność gospodarczą dla porównania, jesteśmy już na pełnym ZUS-ie, możemy mieć też ten uproszczony ZUS, KRUS, to są już indywidualne kwestie, wiadomo, że to trzeba rozważyć, ale załóżmy, że jesteśmy na pełnym ZUS-ie, czyli normalne tutaj warunki, czyli tak mamy tutaj te 50 tyś. złotych powiedzmy rocznie tego dochodu załóżmy, już nie ważne jakie obroty, ale załóżmy, że mamy 50 tyś złotych tego dochodu, teraz mamy tak, tam jest 1100 zł ZUS-u z groszami, to mamy te 12 tyś. złotych powiedzmy, wiem, że część możemy tam odliczyć od dochodu, tą składkę zdrowotną i tam inne rzeczy, zakładamy po prostu dla prostych obliczeń, że ten cały zus to jest te 11 tyś. złotych, dodatkowo od tych 50 tyś złotych, znaczy to będzie mniej tam około czterdziestu paru, niecałych 40-tu nawet jak byśmy byli na podatku liniowym to i tak te 19% musimy zapłacić, czyli to i tak będzie kilka tysięcy złotych i no w sumie mamy kosztów z tego tytułu, no policzmy to, załóżmy, że wyjdzie nam czystego dochodu po odliczeniu tych wszystkich składek gdzieś na poziomie powiedzmy 38 tysięcy razy 19% to i tak te 7 tyś. musimy zapłacić, dodatkowo jeszcze jakieś koszty księgowości. Mniej więcej to będzie około 20 tyś. złotych, może nie 20-tu, ale około 17 tyś. złotych kosztów przy działalności gospodarczej, natomiast ten sam przychód, to samo, gdybyśmy sobie wypłacali 5 tyś. złotych, gdybyśmy mieli te same warunki przy spółce limited myślę, że wyjdzie to minimum o połowę taniej, minimum i jeszcze jest to prostsze do zarządzania. Tak w skrócie. A poza tym może jeszcze uzupełnię taką kwestią, moi drodzy ja kilka lat temu przez to, że no po prostu jak się prowadzi taką większą firmę to te 8-10 tyś. złotych to nie jest jakaś wielka pensja w firmie, teraz tak, załóżmy, że prowadziłem działalność gospodarczą, zarabiałem 100 tyś. złotych rocznie, no powiedzmy 120 tak, żeby było na 12 miesięcy, no to
teraz tak mamy już na pełnym ZUS-ie, bo firma jest już dojrzała i już nie może korzystać z że tak powiem preferencyjnego, czyli mamy tam dokładnie te 12 tyś. złotych zusu, czyli mamy 100 tyś. złotych zysku, czyli od tych 100 tyś. złotych zysku musimy zapłacić 19 tyś., dodatkowo dodajmy te 12 tyś., czyli mamy 31 tyś., takie są koszty roczne i jeśli prowadzimy spółkę limited to te koszty będą znacznie mniejsze i mamy w tym momencie dodatkowo do wykorzystania no te kilkanaście tysięcy złotych więcej, żeby sobie po prostu działać, a nie ukrywam, że mieszkam poza granicami Polski z tego względu, że jestem 183 dni poza Polską, czyli podatek dochodowy praktycznie mnie nie interesuje, podróżuję sporo biznesowo, dodatkowo wchodzą koszty delegacji i jeszcze paru innych kwestii, więc mogę naprawdę mieć całkiem ciekawe życie, więc dla tych, którzy pracują pomimo wszystko na etacie, mieszkają w Polsce też to jest całkiem dobra forma do prowadzenia biznesu, ale myślę, że o tym troszeczkę później.
Paweł: No jasne, może nie będziemy się na ten tema rozwodzić na razie. Jeszcze prosiłbym Cię na koniec, żebyś powiedział czego jeszcze oprócz tego co poruszyliśmy dowiedzą się uczestnicy nadchodzącego webinaru, który odbędzie się już w najbliższy poniedziałek. Dlaczego warto na nim uczestniczyć?
Piotr: Moi drodzy, przede wszystkim chciałbym Wam podziękować za wypełnienie ankiet, dlaczego, bo te ankiety pozwalają dopasować no powiedzmy tutaj tematykę całości prezentacji i dzięki temu mi będzie łatwiej tutaj dopasować tą tematykę. I tam zauważyłem, że wielu z Was pracuje na etacie albo też planuje przekształcić swój biznes, bo chce mieć trochę więcej czasu i trochę więcej pieniędzy, a także zarządzać tą firmą z dowolnego miejsca na świecie.
Przede wszystkim na tym webinarze dowiesz się jak znaleźć dochodową niszę i zabezpieczyć zyski na lata, na co zwrócić uwagę, na co należy uważać startując z własnym biznesem, jak wybrać odpowiednie produkty, co zrobić, gdy nie masz wiedzy o zatrudnianiu pracowników i jak uniknąć kłopotów, czy jak uruchomić biznes kiedy pracujesz dużo, zarabiasz mało, jak sprawić, by on był mobilny, żeby można było nim zarządzać z dowolnego miejsca na świecie. Potem od czego zacząć, jak to wszystko dopasować, jak zaplanować taki biznes, a poza tym dowiesz się jak
stworzyć taki biznes, który będzie wymagał minimalnego wkładu, będzie generować też minimalne koszty, dodatkowo będzie na tyle elastyczny, żebyś mógł sobie zadbać o to, że poradzisz sobie z nagłym przyrostem sprzedaży albo z nagłym spadkiem sprzedaży, bo to też jest ważne. Poza tym ważne jest też to, żeby sobie już teraz zaplanować biznes taki, który sfinansuje Twój pomysł na życie, żeby mieć więcej czasu, pieniędzy, czy chociażby żeby móc inwestować powiedzmy nadwyżki pieniędzy na rynku finansowym czy na rynku kapitałowym, bo to też jest ważne.
Natomiast to jest o tyle ciekawe, że wiele z tych rzeczy praktycznie możecie z dnia na dzień wdrożyć, jeśli będziecie wiedzieć jak sprawdzić biznes, jak przeliczyć tutaj proste liczby i też zapraszam na ten webinar i bardzo ważne, żebyście się zaopatrzyli w kalkulator, wystarczy w telefonie, bo myślę, że niektórymi kwestiami będziecie mocno zaskoczeni, że to jest takie proste i czegoś takiego wcześniej nie wiedzieliście, a to wielu z Was na pewno znajdzie
dodatkową motywację myślę, żeby przejść w końcu na wyższy poziom z etatu do biznesu albo przenieść swój biznes trochę na wyższy poziom. Także serdecznie zapraszam i myślę, że więcej informacji tutaj jeszcze od Pawła dostaniecie.
Paweł: No super, ten webinar zapowiada się bardzo ciekawie. Jak słyszycie tematyka jest tutaj zupełnie odrębna niż ta którą zazwyczaj poruszamy, więc tym bardziej warto uczestniczyć w tym webinarze, aby poznać więcej możliwości jak znaleźć więcej czasu i pieniędzy dla naszych inwestycji i dla siebie. Także zapraszam jeszcze raz Was wszystkich na najbliższy poniedziałek. Dziękuję wszystkim serdecznie, dziękuję Tobie Piotrze za spotkanie i z niecierpliwością czekamy na webinar.
Jeżeli jeszcze nie byłeś na naszym Webinarze…
To masz okazję zapisać się na najbliższe spotkanie. Zawsze zapraszamy Ekspertów, którzy dzielą się swoim praktycznym podejściem do inwestowania czy biznesu. Jak na tym skorzystasz? To proste… Posłuchaj, zrób notatki, zastosuj i sprawdź czy działa. Jeśli u nich działa, to dlaczego nie miało by zadziałać u Ciebie! Kliknij i zapisz się teraz.