Inwestowanie nie jest łatwe i z pewnością nie każdy powinien inwestować swoje nadwyżki finansowe. Jednak z drugiej strony nie jest też tak trudne, jak słyszy się wokół od ekspertów inwestycyjnych. Najważniejsze, aby właściwie się do niego przygotować. Sprawdzamy, kiedy warto inwestować swoje nadwyżki, od czego zacząć inwestowanie oraz jakie instrumenty wybrać.
W co możemy inwestować?
Zanim podpowiemy, od czego zacząć inwestowanie, najpierw musimy skupić się na instrumentach, w jakie możemy lokować swoje środki. Tych jest akurat całe mnóstwo. Do głównych klas aktywów inwestycyjnych należą:
- gotówka (np. depozyty bankowe);
- instrumenty dłużne (np. polskie i zagraniczne obligacje skarbowe, polskie i zagraniczne obligacje korporacyjne, bony skarbowe);
- akcje (akcje polskich i zagranicznych spółek);
- nieruchomości (inwestowanie w nieruchomości mieszkaniowe i komercyjne);
- surowce (np. ropa, drewno, metale przemysłowe);
- metale szlachetne (np. złoto, srebro, platyna w formie „papierowej” lub fizycznej);
- kryptowaluty (np. inwestowanie w bitcoiny i inne kryptowaluty);
- inwestycje alternatywne (np. stare samochody, dzieła sztuki, wina).
Czy inwestowanie jest dla wszystkich?
Jeżeli nawet wiemy, od czego zacząć inwestowanie oraz mamy odpowiednią wiedzę, najpierw musimy zastanowić się, czy jest to odpowiedni moment na lokowanie swoich środków w wybrane aktywa. Są bowiem sytuacje, kiedy warto się z tym wstrzymać.
Lepiej zaniechać inwestowania, jeżeli mamy do spłacenia jakieś długi konsumenckie. Mowa tu między innymi o różnego rodzaju pożyczkach, niespłaconych debetach na kartach czy kredytach samochodowych. Takie oczywiste nie jest to jednak przy kredycie hipotecznym, który zaciągamy zwykle na 20-30 lat. Jeżeli mamy jakieś krótkoterminowe zobowiązania, najpierw powinniśmy je spłacić.
Oprócz tego warto pomyśleć o rezerwie finansowej, czyli tzw. poduszce bezpieczeństwa. Od nas zależy, jak duża będzie to rezerwa. To środki, które powinniśmy trzymać na „czarną godzinę”, na przykład w przypadku utraty pracy, czy innej sytuacji życiowej wymagającej od nas gotówki. Poduszkę finansową należy traktować jako fundusz bezpieczeństwa. Jeżeli nie wiemy, ile pieniędzy odłożyć, inwestorzy zalecają, aby rezerwa finansowa była na tyle duża, aby bez żadnych dochodów pozwoliła nam przetrwać przynajmniej przez pół roku.
Od czego zacząć inwestowanie – samodzielnie czy z funduszami?
Jeżeli nie mamy odpowiedniej wiedzy, swoje środki możemy powierzyć funduszom inwestycyjnym. To względnie bezpieczna opcja, aczkolwiek inwestowanie z ekspertami jest kosztowne, gdyż fundusze pobierają stosunkowo wysokie opłaty. Co więcej, dobre wyniki nie są tutaj żadnym gwarantem. Stąd lepiej inwestować samodzielnie, ale pod warunkiem, że wcześniej właściwie się do tego przygotujemy.
Dotyczy to inwestowania w kryptowaluty, waluty FIAT, na rynku Forex, mieszkania czy w akcje na giełdzie. Najpopularniejsze jest właśnie inwestowanie w akcje. Możemy inwestować w akcje polskich i zagranicznych spółek. Co ważniejsze, nie potrzebujemy do tego ogromnych kwot, jak jest to w przypadku inwestowania w nieruchomości i zakupie mieszkania. Dla początkującego inwestora inwestowanie w spółki na giełdzie jest też bezpieczniejsze. Ceny akcji firm rosną lub spadają, aczkolwiek nie tak dynamicznie, jak jest to w przypadku inwestowania w kryptowaluty, które w kilka dni mogą stracić na wartości nawet kilkadziesiąt procent.
Jeżeli rozpoczynamy przygodę z giełdą i inwestujemy na własną rękę, potrzebujemy do tego rachunku maklerskiego. Obecnie założymy go w niemal każdym banku, ale nie tylko. Przy wyborze brokera musimy zwrócić uwagę na opłaty związane z zarządzaniem konta. O tym, jak wybrać brokera, dowiesz się ze szkolenia ProWebinar, a to nie wszystko.
Doświadczeni inwestorzy podpowiadają, na co zwrócić uwagę przy wyborze brokera. Konto maklerskie musi podlegać regulacjom (m.in. Komisji Nadzoru Finansowego), być tanie w prowadzeniu i dawać dostęp do rachunku demo, co jest ważne zwłaszcza w przypadku początkujących inwestorów. Oprócz tego ze szkoleń dowiesz się, w co inwestować, czym jest inwestowanie krótko- i długoterminowe, jak minimalizować ryzyko i jak ważna w inwestowaniu jest mentalność. Z poradników dowiesz się też, czym jest analiza fundamentalna i techniczna spółki, czy poznasz najlepsze strategie inwestycyjne. To wszystko pozwoli Ci inwestować rozsądnie, a nie pod wpływem impulsu, dzięki czemu będziesz regularnie powiększać swoje zyski, nawet jako początkujący inwestor.
Inwestowanie w trudnych czasach. W co inwestować w czasach kryzysu?